Kilka kluczowych wskazówek w jaki sposób pomagać osobie niepełnosprawnej

Bardzo często podczas zetknięcia się z osobą niepełnosprawną, nie wiemy zupełnie jak mamy lub jak powinniśmy stosownie się wobec niej zachować. Przed Tobą kilka praktycznych porad, które mogą pomóc Ci w świadomym i efektywnym wsparciu, potrzebujących tego osób z niepełnosprawnościami.

Nie kieruj się stereotypami

Popularne jest przekonanie, że osoba niepełnosprawna „na pewno potrzebuje naszej pomocy”. Jest to stwierdzenie oczywiście nie zawsze prawdziwe. W zależności od stopnia i okresu trwania niepełnosprawności, osoba taka może mieć perfekcyjnie opanowane radzenie sobie w pewnych sytuacjach. Tym samym, nasza pomoc jest wtedy zbyteczna, a nawet może zostać odczytana negatywnie – podważać możliwości i kompetencje osoby, bądź sugerować, że w naszym odczuciu samodzielnie nie daje sobie rady. Bądźmy świadomi siły osób z niepełnosprawnościami, a gdy już naprawdę zauważymy, że taka osoba zdaje się potrzebować pomocy – najpierw zapytajmy czy i jak możemy jej pomóc.

Zachowuj się stosownie w kontakcie fizycznym

Znowu kluczowa staje się świadomość sytuacji i bystrość! W przypadku chociażby przywitania np. z osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim – nie powinniśmy przed nią klękać, czy też schylać się, lecz być wyprostowanej pozycji, aby nie zostało to nietaktownie odebrane. W przypadku osoby poruszającej się o lasce, o kulach – nie powinniśmy podawać lub łapać taką osobę za ręce, gdyż może się to skończyć dla niej stratą równowagi, dyskomfortem psychicznym lub wyrobieniem o nas niekoniecznie pozytywnej opinii.

Dobrze przemyśl każde słowo, zanim je wymówisz

Niepodważalny stał się fakt, że słowa mają ogromną moc! Niewłaściwie zastosowane słowo w konkretnym zdaniu, może zostać zupełnie inaczej odebrane, niż zakładaliśmy i jak tego chcieliśmy. Raz wypowiedziane słowa możemy zapamiętać na całe swoje życie, jeśli tylko ich ocena, kontekst był dla nas emocjonalny. W przypadku osób z niepełnosprawnościami, bardzo ważne jest, aby zwracać się do nich (nie do ich opiekunów/ towarzyszy) zupełnie normalnie – na „Ty”. Warto unikać określeń „niepełnosprawny”, zaleca się raczej używać stwierdzenia „osoba z chorobą […]”. Jednocześnie, musimy zapanować nad swoim umysłem i toczącej się w nim burzy słów, nad którymi zastanawiamy się czy są właściwe – gdy się tego obawiasz, spróbuj sobie wyobrazić, że rozmawiasz z człowiekiem takim jak Ty, bo przecież tak cały czas jest .

Nie unikaj koniecznie kontaktu wzrokowego

Z pozoru tak błahy element kontaktów społecznych jak spojrzenie, a zarazem jaki ważny! Jest to chyba najprostsza, najmniej wymagająca forma pomocy z naszej strony. Osoby niepełnosprawne bardzo często spotykają się z odwracaniem od nich wzroku, budzi w nich to bardzo smutne i przygnębiające emocje. Osoby pełnosprawne nigdy nie zdadzą sobie sprawy, jak wielką siłę może mieć spojrzenie komuś w oczy, szczery uśmiech i powiedzenie np. : „Dzień dobry, miłego dnia”.

Jagoda Rumniak, Redaktor Bloga Work 4 Life, wolontariusz

Poprzedni Wyjątkowy dzień

Zostaw komentarz