Superbohaterowie

Wyobraź sobie superbohatera. Jak on wygląda? Jak się zachowuje? Jakie ma cechy? Być może przed oczami pojawia Ci się Superman, Batman, Iron Man, a może jakaś inna, fantastyczna postać. Heroizm większości z tych postaci opiera się na niesamowitej, ogromnej walce z siłami zła, ku wielkiemu i szlachetnemu dobru. Większość z tych postaci wyróżnia się wyjątkowym strojem bohatera, zazwyczaj z peleryną. Na co dzień mimo, że nie zauważalni, zwykli ludzie, zaś w potrzebie – wielcy, męscy mocarze. Jednak czy każdy superbohater lata, włada pozaziemskimi mocami i walczy z potworami?

W 2019 roku WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) podała dane, że na świecie w tym roku było zidentyfikowanych w ich systemie ponad miliard takich herosów. Mam namyśli ludzi dotkniętych różnymi niepełnosprawnościami. Zarówno z perspektywy natury fizycznej, jak i aspektu intelektualnego. Stanowili oni największą grupę wśród wszystkich mniejszości świata. Na czym polega ich super moc?

Osoba dotknięta niepełnosprawnością musi mierzyć się z różnymi utrudnieniami wynikającymi z natury swojej niepełnosprawności. Automatycznie, na starcie taka osoba jest już obciążona dodatkowymi wysiłkami, jakie musi wkładać codziennie w swoje życie. Osoby pełnosprawne aż takiej pracy wkładać w swoją codzienność nie muszą.

Kolejną ogromną przeszkodą, która stoi na ich drodze jest nasilona stereotypizacja, negatywne określenia, osądy od środowiska zewnetrznego, które zazwyczaj pochodzą głównie od osób bez żadnych niepełnosprawności. Niemalże na każdym kroku osoba nieco inna, niż oczekuje tego społeczeństwo – narażona jest na wiele przykrości, wymownych spojrzeń lub wręcz niechęci nawiązywania kontaktu wzrokowego. Pewne jest, że nikt z nas nie chciałby zostać tak potraktowany, w końcu to nic przyjemnego. Co więcej – wielu ludzi nagle z tym zetkniętych, by sobie po prostu psychicznie nie doradziło, a osoba niepełnosprawna – musi. Musi to wszystko znieść, musi to wszystko sobie wytłumaczyć i musi „iść naprzód”.

Najcięższą walkę wielu z nich toczy właśnie w swoim umyśle, z samym sobą. Osoby niepełnosprawne muszą mierzyć się często z obniżoną samoakceptacją, depresją, niską samooceną i innymi aspektami wpływającymi na ich ogólne zadowolenie z samych siebie. To ogromne, długotrwałe starcie, któremu mogą stale towarzyszyć w samotności łzy.

Zastanówmy się zatem, co jest trudniejsze – pokonanie złowrogiego doktora Octopusa, czy stała, niewyrównana walka z naturą niepełnosprawności, wpływem społecznym i własną sferą psychiczną?

Bohaterowie są wśród nas! 🙂

Jagoda Rumniak, Redaktor Bloga Work 4 Life, wolontariusz

Poprzedni Who is a job coach and what is their role in the career path of people with disabilities?

Zostaw komentarz