Weź przykład

O ile gwiazdy show-biznesu, influencerzy na Instagramie, czy popularni ludzie nagrywający Tik-Toki, bądź filmiki na YouTube są większości obecnie znani, o tyle o tych osobach nie słyszał już każdy!

Nick Vujicic, Jan Mela, Stephen Hawking – osoby z niepełnosprawnościami, silni, wyjątkowi, wyróżniający się, o których większość z nas mogła usłyszeć głównie na lekcjach języka polskiego. Niektórzy nawet nie mieli takiej okazji. Kim konkretnie są?

Nick Vujicic urodził się z bardzo rzadko występującą chorobą, znaną jako zespół tetra-amelia. Objawia się to całkowitym, wrodzonym brakiem kończyn. Pomimo niepełnosprawności Nick jest niezwykle pogodnym, radosnym i wdzięcznym człowiekiem. Ma wspaniałą, kochającą rodzinę. Spełnia swoje marzenia i stale mierzy się z różnorodnymi wyzwaniami, które sam sobie stawia, aby osiągać swoje cele. Nick jest także ewangelizatorem oraz mówcą motywacyjnym, a jego występy są znane i uwielbiane przez ludzi już na całym świecie! Słowo „porażka” jest mu obce. Jest prawdziwym wzorem do naśladowania i inspiracją dla wielu, wielu osób.

Jan Mela to polski miłośnik podróży oraz aktywny działacz społeczny. W 2002 roku jako trzynastoletni chłopiec doznał bardzo poważnego porażenia prądem, co w ostateczności skutkowało amputacją prawego przedramienia i lewego podudzia. Mimo swojej niepełnosprawności dokonał czegoś niewyobrażalnego – w zaledwie jednym roku zdobył oba bieguny, w dodatku wykonał to jako najmłodszy człowiek w historii, a także pierwszy człowiek niepełnosprawny! To niezwykłe osiągnięcie, które zapisało się na stałe na kartach historii. Janek stale pokonuje własne słabości i utrudnienia, które pojawiają się na jego drodze.

Stephen William Hawking był brytyjskim fizykiem teoretycznym oraz matematycznym. Był prawdziwym ekspertem w dziedzinie astrofizyki, szczególnie w bardzo obszernym zagadnieniu jakim jest kosmologia. Cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował niestety paraliż większości ciała. Pomimo że Stephen był niepełnosprawny, odznaczył się niesamowicie ogromnym dorobkiem naukowym! Stale pracował nad swoim celem. Został odznaczony wieloma tytułami i wyróżnieniami. Mnóstwo młodych naukowców pragnie w przyszłości osiągnąć choć połowę sukcesu tego człowieka.

Każdy z nas ma lub chce mieć swojego idola, na którym będzie się wzorować, podążać za jego ideą, naśladować jego styl. W dzisiejszych czasach, za sprawą ogromnego wpływu jaki ma Internet, przyjmujemy za wzory osoby najbardziej popularne w sieci, z największą liczbą like’ów lub obserwacji. Tymczasem prawdziwe wzory do naśladowania wcale nie muszą wyróżniać się sześciocyfrową liczbą obserwatorów, albo być na pierwszych kartach przeglądarki internetowej!

Jagoda Rumniak, Redaktor Bloga Work 4 Life, wolontariusz

Poprzedni Narodowy Spis Powszechny uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych?

Zostaw komentarz